Косово і Донбас: повертаючись до паралелей

Чим довше тягнеться війна, тим менші шанси на перемогу. Конфлікт у Косово тягнеться від 1999 року, коли Сербія втратила контроль над провінцією в зв’язку із втручанням НАТО.

Вчора, 28 травня, в Косово і Метохії відбулось чергове загострення, косовський поліцейський спецназ зайшов у райони, населені сербами в рамках операції по боротьбі з контрабандою в організованою злочинністю.

Такі дії Приштини одразу ж зіткнулися з негативною реакцією Белграду. Поки що ситуація залишається спокійною завдяки втручанню миротворчих сил. Під час проведення спецоперації було затримано 23 особи, зокрема косовських поліцейських сербської національності.

Напередодні загострення президент Сербії Александр Вучич заявив, що Сербія втратила людей, втратила Косово і роки, коли людям брехали.

Вучич наголосив, що не має наміру продовжувати брехню, нібито у Косово є сербська влада і вважає, що мир з албанцями є єдиним шляхом в майбутнє.

На думку президента, яку поділяє парламентська більшість, є лише два варіанти розвитку подій.

Першим варіантом є збереження статусу-кво, тобто стан замороженого конфлікту з постійним очікуванням нападу албанців.

Другий варіант, за словами Вучича, це нормалізація відносин, тобто визнання Косово незалежною державою з гарантіями широких прав для місцевих сербів.

Однак, президент Сербії дав зрозуміти, що схиляється до ідеї поділу Косово за етнічними межами. В цьому випадку північні райони, населені сербами, відійдуть під контроль Белграду в обмін на визначення незалежності Косово і Метохії.

Якщо буде знайдено компромісне рішення, тоді воно буде винесене на загальнонаціональний референдум.

Тут варто зупинитися і задуматись, чи не готується схожий сценарій для України, зважаючи на спад інтересу суспільства до війни і нещодавні пропозиції команди нового президента Володимира Зеленського винести питання про мир з РФ на референдум.

Різниця лише в тому, що Україна навряд чи може розраховувати хоч на частину окупованих територій, хоча б з огляду на останні дії Росії по видаванню російських паспортів.

Не виключено, що Путін хоче штучно змінити етнічну картину регіону, переслідуючи людей з українським громадянством і паралельно видаючи російські паспорти.

Зважаючи на майбутні парламентські вибори в Україні, можна зробити висновок, що такий сценарій для України більше, ніж можливий.

Якщо ідею «просто перестать стрелять» підтримають ті сили, які давно лобіюють сепаратний мир з РФ, то сценарій, який пропонує Вучич для Косово, може стати цілком реальним для України.

В цьому сенсі парламентські вибори є набагато важливішими, ніж вибори президента. Якщо місця в парламенті займуть відверто проросійські сили, то, з великою ймовірністю, одним Кримом і Донбасом не закінчиться.

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *