Поділити Косово: хто перший закурить у пороховому погребі?

Нещодавно у ЗМІ з’явилась новина про ідею переглянути територіальний диспут навколо Косово. Це питання знову почали обговорювати після зустрічі Трампа і Путіна в Гельсінкі, що мимоволі наштовхує на цікаві спостереження.

Сербії пропонують частину території Косово в обмін на визнання незалежності краю, проти чого вже встиг виступити президент Косово Хашим Тачі.

Як відомо, Балкани завжди були регіоном, який намагались втягнути у сферу своїх  геополітичних впливів як Захід, так і Радянський Союз. Якщо після Другої Світової війни Югославія і окремі держави, які не входили до складу федерації, були комуністичними, це так чи інакше давало Заходу більше простору для дипломатичної боротьби, ніж, наприклад, у тих республіках, котрі були були в безпосередній зоні впливу СРСР.

СРСР програв битву за ідейну прихильність Греції, де комуністичні сили були розбиті вщент. Те ж саме можна сказати і про 1967 рік, коли реванш червоних також провалився. Зараз, що вже було неодноразово підтверджено, за російські гроші проводяться антигрецькі протести у Македонії, яка теж претендує на членство у ЄС.

Однак, із вибухом війни на Сході України, як Росія, так і США і ЄС почали нове ідеологічне протистояння за світові впливи. Це можна побачити не лише на прикладі Сирії та України, але й Балкан, де Росія, як це часто називали, проводила політику «захисниці слов’янських народів».

Після невдалої спроби державного перевороту, РФ повністю програла Чорногорію, яка є членом ЄС, а нещодавно долучилася й до НАТО.

Зараз боротьба розгорілася за Сербію, котра, з її політикою «двох стільців», є ласим шматком як для Путіна, так і для Сполучених Штатів, з вини яких вона, по суті, й втратила Косово. Трамп, як не дивно, пристав на пропозицію Путіна поділити Косово на сербський і албанський райони, і обидва тут мають власні цілі. Єдина причина, за якою Белград не визнає Крим територією РФ — це тому, що в такому разі влада Сербії сама дасть важіль, за допомогою якого її змушуватимуть визнати державність Косово.

З іншого боку, пропозиція поділу автономного краю на сербську і албанську частини може спровокувати нову війну, де Косово стане своєрідною розмінною монетою у боротьбі за впливи в регіоні. Можливо, ще існують ті, хто наївно вірить, що серби зупиняться тільки на сербській половині, тоді варто сказати, що саме на це, ймовірно, розраховують Трамп із Путіним.

Серби не зупиняться, що, швидше за все, призведе до війни, у якій РФ знову розігруватиме захисницю слов’ян, маючи на меті легалізувати окупацію Криму і зняти з себе санкції Заходу. Звичайно ж, будуть апелювання до 24 березня 1999, коли авіація НАТО бомбардувала Югославію. Не варто також відкидати, що подібна пропозиція може прозвучати й на адресу України, якраз із посиланням на приклад Косово.

Якщо говорити про дії США, то в разі тактичної переваги РФ на Сербію накладатимуть усі можливі економічні санкції, класично звинувачуючи у військових злочинах і роблячи всебічний тиск в ООН та інших міжнародних інституціях. Скоріш за все, Сербії пропонуватимуть невтручання з боку Заходу в обмін на політичну лояльність і курс на віддалення від РФ.

Висновок простий: Балкани знову на порозі війни, питання лише в тому, хто перший закурить у пороховому погребі Європи?

Владислав Ковальчук

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *