Контроль над морем – фундамент глобального лідерства та національної безпеки України

«Хто контролює хвилі, той контролює світ»

(с) Альфред Тейєр Мехен

Говорячи про національну та регіональну безпеку України в жодному випадку не можна ігнорувати роль ВМФ, авіаносців,  та міжрегіональної системи протиповітряної оборони. Для кращого пояснення ролі могутнього флоту, варто звернутись до кількох зразкових історичних прикладів. Інвестиції у флот Великобританії стали основою економічної, військової, та геополітичної могутності Британської Імперії. Незважаючи на морський статус, Англія не була лідером великих географічних відкриттів, як для прикладу Іспанія і Португалія.  Активний розвиток британського флоту розпочинається у 17-му столітті, саме тоді Об’єднане Королівство розпочинає конкуренцію за морську гегемонію з голландцями і французами. Кожен захоплений острів одразу ж стає поселенням і британською військовою та торговою базою, що не лише сприяє економічному розвитку Британської Імперії, але й дозволяє контролювати Середземне море, Атлантичний океан, та значну частину Вест-Індії.

Для прикладу контроль над Гібралтаром, на який не перестає претендувати Іспанія, дозволяє Великобританії утримувати свої військово-морські сили на півдні Піренеїв і таким чином контролювати вихід із Середземного моря і підходи до нього зі сторони Атлантики.[1]

У війні за незалежність від метрополії  США також починають розвивати свою морську доктрину, щоб відрізати від забезпечення англійські війська в Америці шляхом перехоплення британських суден. Остаточно американський флот сформувався законом Континентального конгресу (Naval act) для гарантування безпеки американських торгових суден і протидії алжирським піратам.[2]  Сьогодні як британські, так і американські ВМС залишаються неперевершеним інструментом здійснення світової політики. Згодом набуває розвитку ідея застосування авіації у військово-морській справі, що дає американцям суттєву перевагу у війні з японцями та можливість контролювати захоплені території без постійного дислокування військ і втрат у боях на береговій лінії. Завдяки авіаносцям британці постійно прикривали морські конвої з повітря, захищаючи британські Royal Navy від атак німецьких субмарин. [3]

В ході Грецької Революції саме завдяки об’єднаним силам ВМФ Британії і Франції і Росії було зупинено просування турецько-єгипетського флоту васала Османської Імперії Ібрагіма – паші до Пелопоннесу, розгром якого посприяв перемозі греків та завершив російсько – турецьку війну 1828 – 1829 років. Ця битва ввійшла у всесвітню історію як Наваринська битва. [4]

До війни на Сході України роль українських ВМС ігнорувалась, в той час як постійна присутність Чорноморського флоту в Криму давала Росії величезні важелі впливу на Україну, а в ході окупації півострова саме підрозділи Чорноморського флоту РФ взяли під контроль аеропорт «Бельбек» і сімферопольський аеропорт. [5]

Контроль над Чорним та Азовським морями робить Україну беззаперечним лідером свого регіону в морському просторі, а найбільша в Європі територія дозволяє претендувати на лідерство і в територіальному плані.

Морські порти Одеси і Криму належать до нечисленної категорії тепловодних портів (warm-water port), де вода на замерзає навіть в зимовий час. [6] Контролем над тепловодними портами може похвалитись не кожна держава. Окрім України доступ до портів такого типу має також Росія, Японія, і США.  Їх перевага у доступності в будь – яку пору року, що відкриває неабиякі економічні можливості  і робить їх важливою геополітичною точкою. Це робить стратегічною метою не лише повернення Криму в склад України,  але й ще раз доводить, що збільшення військової присутності у водах півострова є життєво необхідним кроком у напрямку безпеки України зі сторони моря.

Разом з портами окупованого Криму, Україна, без врахування річкових, має 18 торгових і 4 рибні порти. При правильній організації та інвестиціях коштів без кумівських тендерів,  це дозволяє  досягти  вагомого економічного процвітання, посилаючись на економічну стратегію Сінгапуру, чия економіка вважається однією з найпривабливіших у світі, і з рівнем безробіття 3%. Основою могутності Сінгапуру є два круїзні термінали (Singapore Cruise Centre, Marina Bay Cruise Centre Singapore), морська гавань (Serangoon Harbour), розташована між островами Пулау Уджонг і Пулау Убін, і ще одна гавань (Keppel Harbour), що з’єднує материк з островами Пулау Брані та Сентосою, котрий дає доступ до Індійського океану.  Окрім вищеописаних ключову роль також відіграє портовий оператор Jurong Port і Порт Сінгапуру, котрий є серцем економіки острова і забезпечує маленькій державі заслужене лідерство в регіоні. [7]

Знаходження Маріуполя у зоні бойових дій, окупація Криму Росією вимагають від України швидкого аналізу ситуації  та оперативного створення нової морської доктрини. Сепаратистські настрої кримських татар про створення Незалежної Кримськотатарської Республіки співзвучні із заявами Анкари, котра відкрито заявляє, що в разі проголошення незалежності  Крим перейде у її підпорядкування, згідно з історичними домовленостями між Російською та Османською Імперіями.[8] Втручання президента Ердогана у російсько – український диспут навколо Криму служить ще одним доказом, що у майбутньому півострів знову чекає доля золотого яблука.

Творення Балто-Чорноморського Блоку, окрім угод про зони вільної торгівлі і укладення митних союзів, повинно також передбачати систему колективної безпеки всього союзу. Для кращого розуміння звернемось до американської концепції випускника Військово-Морської Академії США, одного із засновників геополітики, та американського контр-адмірала Альфреда Тейєра Мехена.

Альфред Тейєр Мехен

На основі його праці «Вплив морської сили на історію, 1660-1783(1890)» розроблялась морська доктрина Кайзерівської Німеччини. Погляди Мехена вироблялись на основі спостережень за потенційними загрозами, котрі могли виникнути внаслідок союзу держав, які контролюють основні центри сили в Євразії. Це було головною причиною, чому він закликав американський уряд анексувати Гавайські острови, що дало США контроль над північною частиною Тихого океану і дозволяє якісно реагувати на підйом Китаю. 

 

 

У своїй геополітичні концепції морської могутності (Great Sea Power thesis), Махен виділив 6 факторів, що мають вплив на морську могутність держав [9]:

  1. Географічне розташування
  2. Порти, гавані
  3. Довжина берегової лінії
  4. Кількість населення, що працює на флоті
  5. Хист населення до торгівлі
  6. Тип політичної системи

Географічне розташування України є одним з найвигідніших у Європі, що й пояснює  не лише велику кількість грецьких колоній, заснованих на українських узбережжях Чорного моря, але й колосальні військові успіхи козацького флоту, який наводив страх на всю Османську Імперію і довгий час стримував її експансію в Європу.

Сьогоднішні геополітичні виклики вимагають від нас бути ще в більшій бойовій готовності і активно розвивати українське суднобудування, інститут мореплавства та збільшувати свою військову присутність у союзних водах майбутнього Балто-Чорноморського Блоку.

Могутній флот України і військово-економічні договори з країнами регіону дозволять вибороти собі заслужене право на глобальне лідерство і припинять постійне розп’яття України та союзних держав між західним та російським імперіалізмом.

Серце Європи б’ється на Сході і Балто – Чорноморський Блок має всі шанси відправити в геополітичний нокаут як агонізуючу Росію, так і ліберальний Захід. Той, хто контролює море, той контролює світ і ми, як ніхто інший, маємо право стати лідером регіону від Чорного по Балтійське море.

 

Автор: Ковальчук Владислав

[1] Why keeping control of Gibraltar is vital to Britain’s military strategy – just 14km from Africa and near to a key shipping route to the Middle East

[2] The Naval Act of 1794

[3] THE ROLE OF THE AIRCRAFT CARRIER

[4] The Battle of Navarino

[5] Аэропорт Бельбек в Крыму заблокировали около 10 машин ЧФ РФ, — очевидец

[6] Tensions boiling in Crimea’s warm-water port

[7] How Singapore’s port helped change the country’s economy

[8] DID RUSSIA REALLY PROMISE CRIMEA TO TURKEY?

[9] Power and Policy: America’s First Steps to superpower, 1889-1922. p. 89

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *