Національний Корпус взяв участь у присвячених Міжмор’ю заходах у Латвії

14-15 вересня Національний Корпус відвідав низку заходів у Латвії в складі української делегації разом з ВО Свобода та вокалістом рок-гурту «Широкий Лан» Святославом Бойко, відповідальним за музичну програму візиту.

Латвія – країна, що не лише підтримує Україну в протистоянні з Російською Федерацією, а й змушена протидіяти гібридній війні Кремля навколо прав російської меншини в Латвії (а в деяких містах точніше говорити вже про більшість) на «культурне самовизначення». Щонайменше четверо латвійських добровольців загинули на фронті, воюючи за Україну.

Недивно, що на тлі спільних загроз, минулих і теперішніх, Балто-Чорноморський союз є природним геополітичним проектом не тільки для України, а й Латвії. Справді, інтуїції українського й латвійського теоретиків Міжмор’я, ідеолога українського націоналізму Юрія Липи та генерала Петеріса Радзиньша, мають багато спільного. Більше того, Петеріс Радзиньш був латвійсько-українським патріотом, що зробив величезний внесок в обороноздатність не тільки Латвії, а й України та всього регіону, працюючи у штабі спершу армії гетьмана Павла Скоропадського, потім УНР на чолі з Симоном Петлюрою. Під знаком його ідей і пройшли заходи в Латвії.

Йдеться про спільний проект Товариства підтримки України та Товариства генерала Петеріса Радзиньша «Україна-Латвія: За Нашу і Вашу свободу» на честь 100-річчя незалежності Латвії та відновлення української державності. За сприяння Земгальського центру громадських організацій у посольстві України в Латвії та в Народному домі м. Бауска відбулися культурно-мистецькі події, виступи запрошених спікерів та відкриття виставки, присвяченої генералу Петерісу Радзиньшу, Карлісу Броже, командиру 2-го куреня Чорних запорожців, заступнику командира полку Петра Дяченка, Янісу Цеплітісу, начальнику оперативного відділу штабу Дієвої арміїУНР та іншим латишам, що воювали за незалежність УНР.

14 вересня в посольстві України в Латвії виступили з вітальним словом Тимчасова повірена у справах України в Латвії Аліса Подоляк, голова Товариства підтримки України Тетяна Лазда, яка взяла на себе важливу роль запрошення й координації візиту гостей з України, Юрій Ноєвий, член політради ВО Свобода, заступник голови Київської обласної ради, та Олена Семеняка, член вищої ради, міжнародний секретар Національного Корпусу.

Олена Семеняка розповіла про діяльність Групи сприяння розбудові Інтермаріуму, заснованої Андрієм Білецьким, народним депутатом України, заступником голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки й оборони, лідером Національного Корпусу й першим командиром полку «Азов».

Підписані ним почесні грамоти «За підтримку України та внесок у розбудову Інтермаріуму» вона вручила наступним латвійським діячам та організаціям: ГО Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība, ГО Latvijas Aizsargu organizācija, ГО Latvietis, ГО SOS palīdzība Ukrainas armijai, ГО Ukrainas atbalsta biedrība, Фонд Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fonds, Dace Kalniņa, Raivis Zeltīts, Jānis Ratkevičs, Una Tomiča, Edgars Jansons, Andrejs Ancāns, Andris Jaunzemis, Ingus Zaharčenoks, Ainis Sproģis, Anne Ignatova, Kazemirs Džaparovs та Тетяні Лазді як українсько-латвійському патріоту й громадській діячці.

Зустріч у посольстві завершилась мистецькою частиною – концертом Святослава Бойка, лідера рок-гурту «Широкий Лан», який, окрім рок-версії «Заповіту» Тараса Шевченка та хітів гурту на історичну тематику, виконав латиську народну пісню “Tumsā gāju vakarā.”

Цього ж дня українці й латиші спільно поклали квіти до пам’ятника Кобзарю у центрі Риги.

15 вересня українська делегація продовжила робочий візит на відкритті виставки в Народному домі м. Бауска, присвяченої генералу Петерісу Радзиньшу та іншим латишами, що відстоювали незалежність України. Було вшановано і чотирьох сучасників із Латвії, імена яких нам відомі, що пали на Донбасі за незалежність України.

Представляючи геополітичну програму Національного Корпусу, Олена Семеняка підкреслила нагальність узгодженої оборонної співпраці країн Міжмор’я, адже гібридний формат російської агресії може лишити незахищеною навіть державу-члена НАТО. У своїй доповіді на тему «Інтермаріум третього тисячоліття як ключ до Європи вільних націй» вона розкрила тезу про те, що підсумок новітніх українських національно-визвольних змагань та національна безпека Латвії напряму залежать від успіху реалізації проекту Інтермаріум. У зв’язку з цим Олена Семеняка зупинилася на помилках, які були допущені державами Міжмор’я в минулому столітті, що завадило розбудові цього оборонного й не тільки союзу.

Відзначивши горизонт мислення генерала Радзиньша, Олена Семеняка висловила подяку за суттєвий внесок латвійського делегата Групи сприяння розбудові Інтермаріуму Константінса Пупурса, що раптово помер минулої осені. Відомий дисидент, що вперше проніс центром Риги латвійський прапор у далекому 1987 р., офіцер НАТО, блискуче освічена людина, він виступав на 2-й конференції Групи сприяння розбудові Інтермаріуму в Києві, маючи великі плани щодо продовження співпраці з Україною в економічній та оборонній сферах.

рім уже згадуваних українців, на відкритті виставки виступив голова Товариства генерала Петеріса Радзиньша, майор Агріс Пурвіньш, який минулого року презентував ідеї генерала в посольстві Латвії у Києві, депутат краєвої ради Бауського краю Райтис Абелнієкс, який звернув увагу на той символічний факт, що латиський підполковник Яніс Цеплітіс, начальник оперативного відділу Генерального штабу армії УНР у 1918-1919 рр., народився і виріс саме в Баусці, історик Едвінс Шноре, автор відомого документального фільму The Soviet Story, депутат Сейму, що неодноразово відвідував Донбас і нещодавно був присутній на військовому параді в День незалежності України, Райвіс Зелтітс, генеральний секретар партії Національний Альянс (Nacionālā apvienība), що брав участь у кількох заходах Національного Корпусу і у своєму виступі розкрив сучасний контекст проекту Міжмор’я (Адріатично-Балто-Чорноморська Група, Вишеградська четвірка, Ініціатива Тримор’я тощо), та інші латиші, зацікавлені в розвитку геополітичної співпраці між Україною та Латвією.

Музичний супровід заходу забезпечили фольклорна група Народного дому м. Бауска “Trejupe” та соліст групи «Широкий лан» Святослав Бойко, що наступного дня також дав концерт у Литві. Після завершення офіційної частини Райтис Абелнієкс провів українську делегацію вулицями багатої на славетні історичні епізоди Бауски.

У Ризі українці й латиші зробили пам’ятне фото біля президентського палацу, де минулого року було встановлено меморіальну дошку Генералу Петерісу Радзиньшу. За ініціативи Юрія Ноєвого пам’ятна дошка генералу Радзиньшу має з’явитися і в Києві.

Наступного дня Даце Кальнінья, міжнародний секретар Національного Альянсу, яка вже встигла показати приміщення Сейму Латвії, у тому числі офіси своєї партії, продовжила екскурсії для українських гостей в м. Сігульда, відомого середньовічними замковими комплексами. В ході екскурсій було досягнуто важливих домовленостей із латиськими союзниками, що супроводжували українців. Тиждень тому вона виступала на Голосіївській Криївці в Києві з доповіддю на тему «Як Кремль використовує лівих і правих для досягнення своїх геополітичних цілей» і спільно з Райвісом Зелтітсом координує інформаційну платформу “The New Nationаlism,” яка транслює геополітичне бачення нового покоління націоналістів Міжмор’я англійською мовою.

16 вересня завершилося оглядом меморіального комплексу, присвяченого битві під Море восени 1944 р., в ході якої 10 тисяч латишів стримували наступ 100-тисячного радянського війська. Командиром однієї з рот був українець Роланд Ковтуненко, на честь якого там також встановлено пам’ятний знак.

На завершення робочого візиту Олена Семеняка запросила латиських партнерів на наступну конференцію Групи сприяння розбудові Інтермаріуму, яка пройде 13 жовтня в Києві за участі широкого кола експертів та політиків із ключових країн регіону.

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *